Yahoo Weather

You are here

Bear Fest Fun Run Results

MCCLEARY — As part of the festivities of the annual Bear Festival, the 2013 Fun Run brought out 115 participants who ran or walked three separate distances. In the 2-mile walk/run Katrina Ayers of Elma won the top prize with her time of 17:18.95.

In the 5K, Dylan Miller, a 12-year old from Olympia, came across first with a time of 19:17.11. Nick Deelman, of Elma, grabbed the win in the 10K, joining Miller sporting a new pair of South Sound Running shoes as their prize. Proceeds from the race go right back into the Bear Festival fund.

All races were broken down into age groups and gender as runners ran, walked or both to complete the fun run. The top three finishers were awarded medals.

Listed are the top three finishers by race and top three by age group.

2-Mile: 1, Katrina Ayers, Elma; 2, Nattalie Deelman, Elma; 3, Nancy Kohl, unattached.

5-K: 1, Dylan Miller, Olympia; 2, Mathew Arnold, Elma; 3, Bob Martin, Hoquiam.

10-K: 1, Nick Deelman, Elma; 2, Zacharie Taylor, Grapeview; 3, Brian Taylor, Tumwater.

2-Mile, women, 12 – Under: 1, Deelman; 2, Jaden Allen, Wenatchee; 3, Hailey Jones, McCleary.

13-19 group: 1, Mesha Hamilton, Olympia.

20-29: 1, Ayers; 2, Miranda Smith, Montesano; 3, Kelsey Hamilton, Montesano.

30-39: 1, Jen Lamont, Elma; 2, Jessica Norton, unattached; 3, Mistyjean Brown, Lacey.

40-49: 1, Nancy Kohl, unattached; 2, Darci Day, Elma.

50-59: 1, Bernice Hailey, Tonasket.

70 – over: 1, Ruth Hamilton, McCleary.

2-Mile, men, 30-39: 1, Andrew Lamont, Elma.

40-49: 1, George Brown, Lacey.

50-59: 1, Martin Hamilton, Montesano.

70 – over: 1, Bob Hamilton, McCleary.

5-K, women, 12 – under: 1, Janessa Sample, McCleary; 2, Phoneix Miller, Shelton.

13-19: 1, Daphne Peek, Elma; 2, Julia Arnold, Elma; 3, Brittany Flohr, Ocean Shores.

20-29: 1, Kelly Forsyth, Milpitas, LA.; 2, Carolyn Kelly, unattached; 3, Amy Norton, Lacey.

30-39: 1, Darcy Dotson, Elma; 2, Rachal Gustafson, McCleary; 3, Ann Miles, Olympia.

40-49: 1, Jenna Lynn Batey, Tumwater; 2, Lee Napier, Aberdeen; 3, Cindy Nott, McCleary.

50-59: 1, Juli Taylor, Shelton; 2, Angie Salvaggi, Elma; 3, Patricia Husko, Elma.

60-69: 1, Gloria Gilroy, unattached.

5-K, men, 12 – under: 1, Miller; 2, Joey Jones, McCleary; 3, Braedon McMillian, unattached.

13-19: 1, Hayden Vonbargen, Chehalis; 2, Brent Boursaw, Chehalis.

20-29: 1, Mathew Arnold, Elma; 2, Colby Hill, unattached; 3, Jacob Norton, Lacey.

30-39: 1, Arthur Andrews, Aberdeen; 2, Dustin Richey, unattached; 3, Tyson McMillian, Elma.

40-49: 1, Kain Kirkendoll, Shelton; 2, Edison Herron, Elma.

50-59: 1, Bob Martin, Hoquiam; 2, Karl Vonbargen, Chehalis; 3, Steve Husko, Elma.

60-69: 1, Roy Osterhaus, Bremerton.

10-K, women, 13-19: 1, Kim Anderson, Auburn.

20-29: 1, Jessica Sturza, unattached; 2, Jerae Vandevender, unattached; 3, Shantel Wall, Montesano.

30-39: 1, Nicole Skeem, McCleary; 2, Ashlie Laydon, Moclips; 3, Moja Burbidge, unattached.

40-49: 1, Chris Mansueth, Elma; 2, Leigh Sinclair, Grapeview; 3, Cherylon Beckwith, Olympia.

50-59: 1, Mary Newcomb, Shelton; 2, Melody Warren, Elma.

60-69: 1, Becky Beswick, Olympia; 2, Barb Johnson, Elma; 3, Joyce Weston-Smith, unattached.

10-K, men, 12 - under: 1, Derek Elkins, Elma.

13-19: 1, Z. Taylor; 2, Devyn Duvall, McCleary.

30-39: 1, N. Deelman; 2, Brian Taylor, Tumwater; 3, Brandon Homan, Shelton.

40-49: 1, Scott Beckwith, unattached; 2, Jim Noss, Dupont.

50-59: 1, Jim Anderson, Auburn; 2, Eric Gregor, unattached; 3, Michael Villnave, Tumwater.

60-69: 1, Derek Whipple, Elma.

70-over: 1, Howard Harris, Lacey.